Armatki hukowe – dużo huku o nic?

Od kiedy weszły na rynek od razu stały się tematem bardzo kontrowersyjnym. Armatki – strzelać czy nie strzelać? Czym one są, że jest o nich tak głośno?

 

Hukowe systemy odstraszania ptaków i innych zwierząt mają za zadanie płoszyć ptaki, a także dziką zwierzynę z dużych powierzchni. Działanie urządzenia opiera się na wystrzale z zasilanej propan butanem armatki. Gaz, który znajduje się w butli zostaje uwolniony i wypełnia dyszę. Zapłon, a tym samym wybuch nagromadzonego propan butanu, następuje po osiągnięciu odpowiedniego stężenia. Częstotliwość wystrzałów uzależniona jest od wyboru opcji od 3 do 30 min., natomiast głośność oscyluje w granicach 120 decybeli (można ją regulować poprzez wydłużanie lub skracanie lufy urządzenia). Armatki hukowe w szczególności nadają się do ochrony sadów owocowych, stawów rybnych, lotnisk oraz w innych obiektach przemysłowych, gdzie ptaki i inne zwierzęta stanowią zagrożenie dla maszyn i ludzi. Systemy hukowe z powodzeniem są także stosowane przez leśniczych oraz koła łowieckie w celu płoszenia zwierzyny leśnej m.in. dzików i saren.

Dodatkowo odstraszacze hukowe można wyposażyć w Zegar (timer), który automatycznie włączy i wyłączy urządzenie w określonych przedziałach czasowych. Uruchamianie można dostosować do godzin żerowania zwierzyny na danym terytorium. Minimalny czas, który musi upłynąć od momentu włączenia urządzenie do wyłączenia to 10 godzin, maksymalny to 19 godzin.

Pomimo bardzo wysokiej skuteczności armatek hukowych, może się zdarzyć że płoszone przez nas osobniki, przyzwyczają się do ich dźwięku. Nie widząc realnego zagrożenia, mogą zacząć je bagatelizować. Aby uniknąć ww. sytuacji warto zmieniać położenie urządzenia lub użyć trójnogu z obrotową głowicą (armatka po każdym wystrzale zmienia położenie lufy, tym samym za każdym razem detonacja następuje w innym kierunku).  Warto również pomyśleć o uzupełnieniu powyższej metody o wizualne odstraszacze, np. makiety ptaków drapieżnych – co wzmocni efekt użytego powyżej odstraszacza hukowego.

Pomimo, że odstraszacze hukowe są bardzo hałaśliwe i mogą naruszać art. 52 o zakazie umyślnego płoszenia lub niepokojenia ptaków szczególnie w okresie lęgowym, to jednak w przypadku braku alternatywnych można powołać się na Art. 56. 1 w którym Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska może z zezwolić  na czynności podlegające zakazom w stosunku do gatunków ptaków, określonym w art. 52 ust. 1 pkt 13. Dowiedz się więcej: „Prawo chroni ptaki w Polsce

W wielu przypadkach armatki hukowe są jedyną skuteczną metodą pozwalającą odstraszyć ptaki i zwierzęta. Jednak ze względu na to, że są urządzeniami bardzo głośnymi, pamiętajmy, aby nie stosować ich w bliskim sąsiedztwie budynków mieszkalnych.

 odstraszacze_ptaków

 

Zapraszamy Państwa do sklepu internetowego www.sklep.siatkinaptaki.pl gdzie znajdą Państwo największy wybór odstraszaczy w Polsce!

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(armatki hukowe, guardian, guardian 2, armatka hukowa, płoszenie ptaków, płoszenie dzików, płoszenie zwierzyny leśnej, jak płoszyć ptaki z plantacji, płoszenie ptaków z plantacji, jak płoszyć dziki, jak wypłoszyć dziki, problem z dzikami, płoszenie saren, płoszenie szpaków, odstraszanie dzików, odstraszanie szpaków, odstraszanie saren, armatka, działko gazowe, działo gazowe)

Comments are closed.