Czy kolce ranią ptaki?

Z momentem wprowadzenia do sprzedaży pierwszych kolców przeciw ptakom szybko zyskały one ogromną rzeszę zwolenników. Nareszcie na rynku pojawił się produkt który pozwala skutecznie odstraszyć ptaki z budynku. Lawinowo rosnąca ilość montowanych kolców wzbudza również wiele kontrowersji..

Mając na uwadze Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w którym to, wprowadzony jest zakaz umyślnego okaleczania ptaków, producenci kolców dokładają wszelkich starań, aby sprzedawane produkty nie wyrządzały im krzywdy. Sprzedawane kolce przeciw ptakom są legalne, posiadają tępo zakończone druty, dzięki czemu są bezpieczne.

Należy pamiętać, że odstraszanie ptaków jest dozwolone tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach i winno być przeprowadzone w odpowiedni sposób, nie może wyrządzić krzywdy zwierzęciu. Należy zwrócić szczególną uwagę na sezon ochronny ptaków w którym to absolutnie nie wolno m.in. usuwać gniazd ptaków bez odpowiedniej zgody.

Jak w każdej profesji, tak i przy odstraszaniu paków znajdzie się wielu pseudo-znawców, którzy radzą (w internecie) jak skutecznie pozbyć się przylatujących ptaków. Są to jednak często sposoby, które mają na celu nie tyle odstraszenie, co skrzywdzenie zwierząt. Na forach internetowych możemy przeczytać m.in. o montażu pionowych szpikulców, gwoździ nabitych na deskę, znaleźć porady dotyczące spiłowywania tępo zakończonych drutów pilnikiem w celu zwiększenia ich skuteczności. 

Zdecydowanie odradzamy stosowania ww. praktyk! Działania takie poza osobistą odpowiedzialnością moralną, niosą za sobą sankcję karne (czytaj więcej „Prawo chroni ptaki w Polsce”).

Zapraszamy do sklepu internetowego www.sklep.siatkinaptaki.pl gdzie znajdą Państwo największy wybór odstraszaczy w Polsce!
Profesjonalny montaż – zaufaj fachowcom z firmy Linarem!

 

odstraszacze_ptaków

 

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(czy kolce są legalne, czy kolce ranią ptaki, czy można stosować kolce, czy wolno stosować kolce, czy można montować kolce, czy kole na ptaki są legalne, czy można montować kolce, czy można instalować kolce, czy kolce przeciw ptakom są legalne )


Comments are closed.