Ptaki w przewodzie kominowym. Czad – „cichy zabójca” w natarciu

Wieczór idealny – długa relaksująca kąpiel lub lektura wciągającej książki z kubkiem ciepłego kakao przy rozpalonym kominku? Czy aby na pewno nic nie może zakłócić tej sielanki? Pora zdać sobie sprawę z niebezpieczeństwa na które możemy być narażeni.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem. Czym jest ten bezwonny i niewidoczny przeciwnik? Otóż, jest to silnie toksyczny gaz, powstający między innymi podczas procesu niepełnego spalania materiałów np. w procesach grzewczych. Najczęstszą przyczyną jego powstania w warunkach domowych jest brak dopływu odpowiedniej ilości powietrza do urządzenia, zazwyczaj spowodowany zatkaniem kratek wentylacyjnych lub niedrożnością przewodu kominowego.

Konsekwencje spotkania z „cichym zabójcą” mogą być różne i zależą od jego stężenia. Im mniejsze stężenie, tym bardziej rozłożone w czasie skutki podtruwania. Zaczyna się niewinnie, zwykle od lekkiego bólu głowy, mdłości, wymiotów, osłabienia, przez senność, zaburzenia koncentracji, trudności z oddychaniem, aż do poważanego zatrucia, związanego z utratą przytomności, a nawet śmierci.

Pamiętajmy! Brak regularnych przeglądów, konserwacji przewodów kominowych, uszkodzenie daszków, kratek oraz deflektorów ochronnych są niedopuszczalne!

W okresie jesienno-zimowym ptaki, które nie odlatują na zimę, szukają miejsc gdzie mogą spokojnie przeczekać ten trudny dla nich czas. Brak odpowiedniego zabezpieczenia kominów może zachęcić je do założenia gniazda w wylocie przewodu kominowego. Często zdarza się, że gniazdujące w kominie ptaki zdychają. To bardzo niebezpieczne zjawisko może doprowadzić do niedrożności przewodu kominowego a co za tym idzie braku ciągu lub też powstania ciągu wstecznego.

Jak poradzić sobie z tym problemem, nie narażając domowników i ptaków na niebezpieczeństwo?

Aby uniknąć ewentualnego zaczadzenia należy regularnie sprawdzać drożność przewodów, występowanie dostatecznego ciągu powietrza, a także przeprowadzać systematyczną konserwację. Pamiętajmy, że prawo budowlane obliguje nas do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) co najmniej raz w roku. Kontrolna ta powinna polegać na sprawdzeniu stanu technicznego zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Natomiast § 34Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010 r. informuje o usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych oraz wentylacyjnych, wg. następującej częstotliwości:

– raz w miesiącu – przewody kominowe od palenisk zakładów żywienia zbiorowego,

– co najmniej raz na 3 miesiące – przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem stałym,

– co najmniej raz na 6 miesięcy – przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym.

Czy możemy zrobić coś jeszcze, aby ograniczyć możliwość zatkania kominów i powstawania niedrożności przewodów wentylacyjnych?

Tak. Poza regularnymi kontrolami i czyszczeniem warto maksymalnie zredukować obecność ptaków w okolicy komina.

Przede wszystkim należy zainstalować siatki ochronne, które stanowią skuteczną ochronę przed obecnością ptaków. Mogą być to siatki galwaniczne jak i polietylenowe. Podczas instalacji siatek warto użyć śrub dających możliwość ich tymczasowego demontażu (na czas przeprowadzenia prac konserwacyjnych).

Często stosowanym dodatkowym zabezpieczeniem są kolce przeciw ptakom. Ten zbudowany z poliwęglanowej podstawy z osadzonymi sprężystymi prętami ze stali kwasoodpornej system modułów tworzy barierę efektywnie uniemożliwiającą siadanie i gniazdowanie ptaków w miejscach w których ich obecność jest z różnych względów niepożądana, w tym także na kominach.

 

Firma Linarem specjalizuje się w kompleksowej ochronie obiektów przed ptakami. Posiadamy referencje poświadczające skuteczność oraz najwyższą jakość oferowanych przez nas usług.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do zapoznania się z naszymi realizacjami.

 

Zapraszamy do sklepu internetowego www.sklep.siatkinaptaki.pl gdzie znajdą Państwo największy wybór odstraszaczy w Polsce!

 odstraszacze_ptaków

 

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(odstraszanie ptaków, ptaki w kominach, zatkany komin, ptaki na kominach, ptak w kominie, czad, ptak zatkał komin, ptak wpadł do komina, ptaki wpadają do komina, ptaki zakładają gniazda w kominach, problem z ptakami w kominach, gniazda w kominach, gniazdo w kominie, problem z gniazdem w kominie, martwy ptak w kominie)

Comments are closed.