Montaż budek lęgowych. Czyli jak postawić dom w kilka minut.

Wielokrotnie próbujemy pozbywać się ptaków. Niszczymy ich gniazda, odstraszamy z naszego otoczenia przy pomocy dostępnych metod. Jednak rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, czy nie można żyć z tymi latającymi istotami w przyjaźni?

 

Zdaje się ze jeszcze kilka, kilkanaście lat temu budowanie i instalacja budek lęgowych, karmników, było zjawiskiem częstszym i powszechnym. Obecnie w dobie permanentnej pogoni, mamy coraz mniej czasu na „ptasie sprawy”. Chcemy by nasze balkony, mieszkania, otoczenie były czyste, a życie płynęło we względnym spokoju. Pamiętajmy, nie musimy jednak wybierać: my czy ptaki.

Szczególną uwagę należy zwrócić na termomodernizację budynków, która jest jednym z poważniejszych zagrożeń skierowanych przeciw ptakom miejskim. W związku z tym przed rozpoczęciem prac zakładajmy gniazda lęgowe, które pozwolą na bezpieczny lęg, do którego często nie dochodzi w związku z brakiem odpowiedniego, bezpiecznego miejsca (więcej informacji w artykule: „Docieplenie budynków a ptaki„)

W ofercie www.sklep.siatkinaptaki.pl znajdą Państwo szeroką gamę gotowych budek, półek lęgowych oraz karmników, które ułatwią naszym latającym przyjaciołom życie.

Na co zwrócić uwagę podczas instalacji budki lęgowej?

Bez względu jaki mamy rodzaj budki lęgowej pamiętajmy, że jest kilka zasad, których należy przestrzegać:

– przede wszystkim unikamy montażu skrzynki otworem wlotowym w kierunku południowym, dzięki czemu nie będzie ona wystawiona na długotrwałe i bezpośrednie działanie promieni słonecznych,

– zwróćmy uwagę na otoczenie, w pobliżu wlotu nie powinny znajdować się żadne gałęzie, mogące służyć jako podparcie dla drapieżników; kotów, kun czy innych ptaków,

– montujmy budkę w taki sposób, aby nie miała ona możliwości spaść lub się przechylić,

– zwróćmy uwagę na konstrukcję budki – powinna być tak zbudowana , aby można było ją bez problemu otworzyć i posprzątać.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje skrzynek lęgowych:

Budkę lęgową typu A 1 – dla najmniejszych dziuplaków, głównie modraszka. Średnica otworu wlotowego: 28 mm. (modraszka, sosnówka, itp.). Montaż na wysokości od 3 do 5 metrów, najlepiej na pniach drzew.

Budkę lęgową typu A – dla małych dziuplaków, głównie bogatka. Średnica otworu wlotowego: 33 mm (bogatka, modraszka, sosnówka, czubatka, mazurek, wróbel). Montaż na wysokości od 3 do 5 metrów.

Budkę lęgową typu B , głównie szpak. Średnica otworu wlotowego: 47 mm (szpak, bogatka, pleszka, kowalik, krętogłów). Montaż na wysokości od 3 do 5 metrów, na pniach drzew, budynkach czy też słupach.

Budka lęgowa typu D – głównie kawka. Średnica otworu wlotowego: 85 mm (Kawka, włochatka, dudek, pleszka, kowalik). Montaż na wysokości: 7-10 m.

Budki lęgowe typu E – głównie puszczyk. Średnica otworu wlotowego: 15 cm (Puszczyk, gągoł, nurogęś, krzyżówka). Montaż na wysokości od 3 do nawet kilkunastu metrów.

Ponadto w ofercie sklepu Linarem znajda Państwo budki półotwarte, np. dla kopciuszka, pustułki czy kosa. Z uwagi na fakt, że są to budki półotwarte istnieje duże ryzyko ataku ze strony drapieżnika dlatego, zaleca się zawieszanie jej na ścianach budynków i murów, których gładka powierzchnia uniemożliwia wspinanie się kota bądź kuny.

Kolejną grupą są pułki lęgowe. Zbudowane ze specjalnie stworzonej konstrukcji drewniej na celu ma zabezpieczenie balkonu przed zabrudzeniem oraz gniazdo przed zniszczeniem. Idealnie nadaje się dla jaskółek. Dzięki takiej półce lęgowej pisklęta będą bezpieczne, a powierzchnia np. balkonu czysta. W zależności od potrzeb w swojej ofercie posiadamy półki dostosowane zarówno do dymówki jak i oknówki (bardziej zabudowana z ażurową ścianką).

Na stronie naszego sklepu znajdą Państwo również modele skrzynek lęgowych, przystosowanych dla jerzyka. Pamiętajmy, że jerzyki z racji tego, że są ptakami kolonialnymi, mogą korzystać z jednego obszaru wspólnie. Jeśli mamy do dyspozycji dużą powierzchnię ściany, możemy na niej zawiesić kilka takich „lęgówek”, lub skorzystać z opcji kilku otworowych. Bardzo ważną zaletą budek lęgowych, jest możliwość ich pomalowania tak, aby korespondowały z kolorem ściany, na której mają zawisnąć.

Czy poza budkami możemy jeszcze coś zrobić dla naszych latających sąsiadów?

Oczywiście – instalujmy karmniki. Szczególnie ważne w okresie zimowym jest to, aby ptaki, które zostają z nami na zimę miały dostęp do pokarmu, którego o tej porze roku brakuje. Więcej nt. prawidłowego dokarmiania ptaków znajdą Państwo w artykule: „O dokarmianiu ptaków słów kilka„.

Bez względu na to czy karmik zostanie wykonany we własnym zakresie czy też kupiony w sklepie, bardzo istotna jest jego prawidłowa konstrukcja. Najważniejsze na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze jest odpowiednio szeroki daszek chroniący pokarm przed zamoknięciem oraz intensywnym wiatrem. Musi on jednocześnie umożliwiać ptakom swobodny dolot i odlot (tj. ucieczkę) przed niespodziewanymi atakami drapieżników.

 

Ptaki to ważny element naszego ekosystemu. Zróbmy coś dla nich! Wieszajmy budki lęgowe i karmniki, a latem na pewno odwdzięczą się nam swoimi trelami i majestatycznym lotem.

 

Zapraszamy do sklepu internetowego www.sklep.siatkinaptaki.pl gdzie znajdą Państwo szeroki asortyment budek i półek lęgowych oraz karmików.

 

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(budka lęgowa, budki lęgowe, półka lęgowa, półki lęgowe, montaż budki lęgowej, montaż budek lęgowych, montaż półek lęgowych, montaż półki lęgowej, montaż karmnika, karmnik dla ptaków, montaż karmników, jak zamontować budkę lęgową, jak zainstalować budkę lęgową, jak instalować karmnik, instalacja budki lęgowej dla ptaka, instalacja budki lęgowej)

Comments are closed.