Elewacja zagrożona – dzięcioł w ataku!

Jakie są powody bębnienia w elewacje? Czy ptak szuka pożywienia? A może jednak chce nam pomóc w remoncie? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w niniejszej publikacji..

Dzięcioły to niewielkich rozmiarów ptaki, które można najłatwiej rozpoznać po charakterystycznych dźwiękach – stukocie w korę drzewa, który ma informować inne samce o zajętym terenie, a tym samym wabić samice. Często spotykanym zjawiskiem są próby osiedlenia się w docieplonej elewacji domów jednorodzinnych. Poniżej odpowiemy na najczęściej nurtujące Państwa pytania.

Dlaczego dzięcioł zrobił dziurę w Państwa elewacji?

Najczęstszym rozwiązaniem tej zagadki, jest chęć znalezienia miejsca na zimę – szczególnie w okresie jesiennym.

Dlaczego wybrał Państwa dom, a nie dom sąsiada?

Przede wszystkim znaczenie ma otoczenie. Jeśli Państwa dom znajduje się w niedalekim sąsiedztwie od lasu iglastego, prawdopodobieństwo, że dzięcioł się nim zainteresuje – wzrasta. Inną przyczyną dla której dzięcioł może wybrać Państwa elewacje jest jej kolor.Z posiadanych przez nas informacji wynika, że w większości przypadków bardziej atrakcyjny dla dzięciołów jest jej ciemniejszy kolor.

Dlaczego dzięcioł wielokrotnie dziurawi elewację?

Podjęte przez ptaka próby budowy otworu kończą się fiaskiem w momencie, gdy po przebiciu się przez warstwę tynku i docieplenia napotyka na zbyt twardy materiał. W takiej sytuacji próbuje od nowa w innym miejscu.

Jak więc sobie radzić gdy ten piękny ptak występujący pod ochrona pastwi się nad naszą elewacja?

Po pierwsze należy pamiętać, że dzięcioł, podobnie jak bocian, większość gołębi, a także sokół, jaskółka, sowa czy pustułka objęty jest prawną ochroną ścisłą. Co zgodnie z ustawą o ochronie przyrody oznacza zakaz bezpośredniej ingerencji człowieka w stan jego ekosystemu (…)”, a dokładniej występuje zakaz celowego okaleczania, zabijania oraz przetrzymywania, a także płoszenia oraz niszczenie gniazd i ostoi w okresie lęgowym. Więcej informacji odnośnie regulacji prawnych dot. ptaków znajdą Państwo w artykule „Prawo chroni ptaki w Polsce” .

Mając na uwadze powyższe:

– przede wszystkim przed okresem zimowym, kiedy nie ma dogodnego miejsca na gniazdo warto zamontować nieopodal domu budkę lęgową. Mając do wyboru już gotowe, puste mieszkanie i perspektywę długiego wykuwanie sobie ostoi, zapewne wybierze wersję już gotową.

– dobre rozwiązanie stanowią odstraszacze dźwiękowe, które działają poprzez emitowanie odgłosów ptaka drapieżnego. Dodatkowo dużą zaletą urządzeń tego typu jest możliwość wgrania odgłosów przestraszonego ptaka, który jest atakowany przez drapieżnika. Dzięki temu, że ptaki rozpoznają sytuację wokół, czy jest bezpiecznie czy też nie po odgłosach swoich krewniaków, to nie zbliżają się do miejsca potencjalnego zagrożenia,

– makieta dzięcioła – mając na uwadze, że dzięcioł jest zwierzęciem terytorialnym, w momencie gdy zobaczy lub usłyszy gatunek podobny sobie, nie będzie chciał się osiedlać, nie toleruje innych dzięciołów,

– jeśli nie mamy możliwości zakupić takiej „ptasiej imitacji” można skorzystać z innych rozwiązań. Dobrym sposobem wzmocnienia działania urządzeń dźwiękowych są odstraszacze wizualne. Ponieważ po jakimś czasie od zamontowanie systemu akustycznego, gdy ptaki nie będą widzieć zagrożenia, a tylko słyszeć, mogą przestać na nie reagować. Najczęściej wykorzystywane są to balony stresowe, taśmy holograficzne bądź też odstraszacze odbijające światło oraz wyposażone w dzwoneczek, który poruszając się na wietrze wydaje odstraszające dźwięki,

– warto również zastanowić nad możliwością zamontowania siatki przeciw ptakom. Jest to rozwiązanie, które w skuteczny sposób uniemożliwi dotarcie dzięciołowi do ściany. Pamiętajmy jednak, że jest to ewentualność możliwa jedynie w nielicznych przypadkach – jeśli budynek posiada elementy oddalone od elewacji na bezpieczną odległość, do których siatka może zostać zainstalowana. W swym asortymencie oferujemy siatki w kolorze piaskowym lub czarnym, tak więc każdy będzie w stanie dobrać sobie najbardziej pasującą pod kolor elewacji lub najmniej odróżniającą się od ściany.

Warto mieć na uwadze fakt, że dzięcioł co roku zmienia miejsce spoczynku i należy więc mieć nadzieję, że kolejny nieproszony lokator nie będzie chciał u nas zamieszkać.

Co  natomiast dzieje się z wykutymi przez tego „starannego rzemieślnika” otworami? Często stają się nowym domem dla innych ptaków, np. szpaków lub innych podobnych rozmiarem do siebie osobników, dlatego jeśli nie jest to sezon lęgowy, a upewniliśmy się, że w środku nie ma żadnego ptaka należy otwór zalepić szybkoschnącą masą.

Z powyższego artykułu konkluzja jest jedna: nie taki dzięcioł straszny jak go słychać. Jest wiele możliwości na rynku, które pomogą nam pozbyć się nieproszonego gościa, nie wyrządzając mu jednocześnie krzywdy.

Zapraszamy do sklepu internetowego www.sklep.siatkinaptaki.pl gdzie znajdą Państwo największy wybór odstraszaczy w Polsce!
Profesjonalny montaż – zaufaj fachowcom z firmy Linarem!

 odstraszacze_ptaków

 

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(dzięcioł, problem z dzięciołem, dzięcioł niszczy elewację, dzięcioł robi dziury w elewacji, dzięcioł kuje elewacje, jak pozbyć się dzięcioła, odstraszanie dzięciołów, odstraszanie dzięcioła, płoszenie dzięciołów, jak wypłoszyć dzięcioła, problem z dzięciołami, atakuje dzięcioł, dzięcioły atakują, plaga dzięciołów, dzieńcioł)

Comments are closed.