Ptasi problem - jak zaplanować i skutecznie odstraszyć ptaki.

Jak do wszystkiego, także do odstraszania ptaków należy się dobrze przygotować. Specjaliści z firmy Linarem zdradzają kilka zasad, dzięki których przestrzeganiu sprawnie i zgodnie z prawem uporają się Państwo z niechcianymi przybyszami..

1. Podstawową zasadą jest„im szybciej, tym lepiej”. Nie czekajmy aż ptaki zbudują gniazda, czy złożą jaja. W chwili gdy zobaczymy pierwsze oznaki ich zasiedlania, sprawdźmy możliwe metody ochrony i zastosujmy odpowiednią. Wszelkie systemy odstraszania ptaków najlepiej instalować przed rozpoczęciem „ptasiego sezonu” ponieważ łatwiej jest zapobiec osiedleniu się ptaków niż pozbywać się ich kiedy już osiadły na danym terenie.

2. Działanie zgodnie z prawem to podstawa. Należy sprawdzić czy nie obowiązuje sezon ochronny. Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody jest możliwe usuwanie (od dnia 16 października do końca lutego) gniazd ptasich zarówno z budek jak i obiektów budowlanych, jeśli brak jest rozwiązań alternatywnych oraz przy założeniu, że nasze działania nie są szkodliwe dla populacji chronionych gatunków.

3. Zbadanie ptasich zwyczajów. Zbierzmy szczegółowe dane co do typu i populacji ptaków, regularności przelotu, godzin przylotu i odlotu oraz nawyków związanych z gniazdowaniem, zdobywaniem pożywienia i miejscami nocowania. 

4. Zwróćmy uwagę na warunki sanitarne oraz dostęp do pożywienia i wody. Usuńmy wszelkie pozostałości pokarmowe, śmieci, materiał zdatny do budowy gniazd oraz inne elementy zachęcające ptaki. Jeśli nie uporamy się z tak podstawowymi sprawami, nasze terytorium będzie dla nich bardzo atrakcyjne. Tak więc należy zbadać otoczenie; sprawdzić co przyciąga ptaki do danego miejsca i czy w sąsiedztwie panują podobne warunki. 

5.Przed zainstalowaniem odpowiednio dobranych systemów odstraszania ptaków należy pamiętać, aby usunąć wszelkie ślady obecności ptaków: gniazda, odchody, zdechłe ptaki i związany z nim zapach. Dorosłe osobniki często powracają do swoich gniazd, aby je chronić. 

6.Zapoznaj się z możliwymi metodami odstraszania ptaków lub poproś o poradę specjalistę. Na rynku dostępnych jest wiele produktów umożliwiających skutecznie odstraszenie ptaków m.in.:

– kolce przeciw ptakom nadają się idealnie do zastosowania w miejscach takich jak: parapety, wąskie gzymsy, pasy podrynnowe, belki, występy, niewielkie elementy architektoniczne, neony, tablice i kasetony reklamowe itd.,

– siatki, odpowiednio zamontowane w pełni zabezpieczą między innymi: balkony, okna, elewacje, gzymsy, wnęki, rzeźby, inne elementy architektoniczne,

– dźwiękowe odstraszacze ptaków umożliwia płoszenie ptaków z miejsc gdzie, zastosowanie systemów mechanicznych tj. kolce siatki jest nie możliwe. Symulują naturalne odgłosy (krzyki) atakujących orłów, sokołów i jastrzębi oraz/lub emitują odgłosy nękanych ptaków. W przypadku urządzeń elektronicznych utrzymuj w czystości otoczenie i wprowadzaj zmienne środowisko pracy dla urządzenia. Dla maksymalnej skuteczności od czasu do czasu oczyszczaj teren z nieczystości, zmieniaj natężenie fal, miejsce ich montażu, okresowo wyłączaj urządzenia,

wizualne metody odstraszania ptaków, m.in.: makiety ptaków drapieżnych, obrotowe tabliczki, odblaskowe taśmy, naklejki z sylwetkami ptaków, urządzenia laserowe i wiele innych – żele/spraye odstraszacze, ruchome pręty, elektryczne systemy odstraszające ptactwo, systemy hukowe, itd.

7. Dla wzmocnienia efektu korzystaj z produktów synergicznie. Użycie dwóch lub więcej różnych typów urządzeń (np: makiety ptaka drapieżnego plus odstraszacz dźwiękowy i/lub inne bariery fizyczne siatki z kolcami lub lepkiego żelu odstraszającego ptaki) Produkty użyte jednocześnie często dają lepsze efekty i zwiększają skuteczność odstraszania.

8. Wybierając powyższe rozwiązanie skupiające kilka elementów zabezpieczających warto rozważyć lokalizacje alternatywne i zapobiegać dalszym migracjom ptasim na naszym terenie. Biorąc pod uwagę pkt. 3 i 4 zastanówmy się gdzie ptaki mogą się przemieścić odstraszone z bieżącej lokalizacji, np. na drugą stronę magazynu lub drugą stronę budynku.
   

PAMIĘTAJMY! Odpowiednio dobrane kolce na ptaki, siatki (zabezpieczające balkony, tarasy, dziedzińce, płaskorzeźby czy też inne miejsca przed obecnością gołębi), systemy akustyczne, wizualne, elektryczne, armatki hukowe – to najczęstsze metody odstraszania ptaków. Fachowo wykonana instalacja w zasadzie zawsze gwarantują ograniczenie bądź też całkowite zahamowanie rozwoju populacji na określonym obszarze.

Zapraszamy do sklepu internetowego www.sklep.siatkinaptaki.pl gdzie znajdą Państwo największy wybór odstraszaczy w Polsce!
Profesjonalny montaż – zaufaj fachowcom z firmy Linarem!

 odstraszacze_ptaków

 

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(ptasi problem, problem z ptakami, problem z gołębiami, jak zaplanować i skutecznie odstraszyć ptaki, odstraszanie ptaków, odstraszanie gołębi, jak skutecznie odstraszyć ptaki, jak odstraszać ptaki, jak odstraszyć ptaki, płoszenie ptaków, płoszenie gołębi, płoszenie szpaków, odstraszanie szpaków, problem ze szpakami, gołębie problem)

Comments are closed.